Şuan 180 Filistinli tutsak açlık grevinde. Yüzlerce FHKC (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) tutuklusu Salı günü (11 Ağustos 2015) açlık grevine başlayacak. İsrail özel kuvvetlerinin Nafha’da gerçekleştirdiği ve aralarında Filistinli politik lider, FHKC Genel sekreteri Ahmad Saadat’ın da bulunduğu 30 tutuklunun ağır yaralanması ile sonuçlanan gece saldırısı açlık grevini ateşlemişti Tutuklular gruplar halinde tecrit edildi ve Nafha’dan başka yerlere nakledildi ve Filistinli tutsaklar bir  direniş kampanyası başlattı.

EYLEME GEÇİN!  Açlık grevindeki tutsakları desteklemek için önerilen eylem biçimleri:

Nafha’da, Fetih üyesi 120 tutuklu 6 ağustos perşembe günü, tecrit ve hücre cezasına son verilmesi, nakledilen tutsakların geri getirilmesi, kantinden yararlanma, aile ziyaretlerinin kaldırılmasına ve tutsaklara yapılan baskınlara son verilmesi talepleriyle açlık grevine başladı. 9 Ağustos’ta İslami Cihat’la bağlantılı 32 tutsak açlık grevine başladı, Ramon ve Eşel hapishanelerindeki onlarca Fetihli tutsak da greve katıldı. İslami Cihat tutsakları 10 Ağustos pazartesi itibariyle liderliklerini feshettiklerini ve bu yüzden İsrail cezaevi yönetimiyle resmi müzakerede bulunacak herhangi bir temsilcilerinin olmayacağını açıkladılar ve tutsak Nahar Sadi’nin tecridine, zorla besleme yasasına ve özellikle Muhammed Allan’a uygulanmasına son verilmesini talep ettiler ve grevdeki Fetih tutsaklarına ve taleplerine desteklerini ifade ettiler.

Bu açık açlık grevlerinin yanı sıra birçok kişisel açlık grevi sürüyor, yargılanmadan idari tutukluluğu süren ve açlık grevinin 55. gününde, sağlık durumu gittikçe ağırlaşan ve BM temsilcilerinin, İsrail Tıp Birliğinin ve insan hakları savunucularının kınadığı yeni yasa uyarınca İsrail askeri güçleri tarafından zorla beslenmeyle tehdit edilen 31 yaşındaki avukat Muhammed Allan da bunlara dahil.

İsrail hapishanelerindeki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi tutsaklar daha önce 9 Ağustos Pazar günü başlatacaklarını söyledikleri, ancak daha sonra Çarşamba gününe erteledikleri açık açlık grevini Salı günü (11 Ağustos 2015)  başlatacaklarını duyurdular. Ancak İsrail cezaevi servisinin aile ziyaretlerine yönelik yasağını kaldırmayı vaat ettiği Ahmad Saadat’a, Negev hapishanesindeki bütün tutsaklara getirilen bir aylık aile ziyareti yasağına ek olarak, pazar günü üç aylık fazladan aile ziyareti kısıtlaması getirildi.

Sol partinin hapishane kolu aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Ulusal önder Ahmad Saadat’ın başını çektiği FHKC hapishane kolu, tutsakların haklı talepleri karşısında, Hapishane Servisi’nin uzlaşmaz tavrı yüzünden yönetimle yürütülen müzakerelerin çıkmaza girmesini takiben yaptıkları açıklamayla  11 Ağustos Salı günü açık bir açlık grevi başlatacaklarını duyurdu. Ek olarak bugün önder Saadat’a karşı güvenlik kısıtlamalarının sürdürülmesi ve aile ziyaretlerine üç aylık ek kısıtlama getirilmesi yönündeki askeri emir yayınlandı. Hapishane kolu, Saadat önderliğindeki Cephe tutsaklarının, işgalciyi, tutsakların taleplerine karşılık vermeye zorlamak için her türlü ihtimali tükettikten sonra, işgale karşı, hiçbir taahhüt ve koşula boyun eğmeksizin uzun ve zorlu bir savaşa girmeye karar verdiklerini vurguladı.

FHKC tutsakları bütün halkımızı, Arap ve Müslüman toplulukları ve ülkelerinde ve dünya üzerinde adalet ve özgürlük için mücadele veren güçleri ulusal hareketin tutsaklarına, işgalin istihbarat görevlilerine karşı gece gündüz sürdürdükleri meydan okuma ve metanet mücadelesinde en geniş destek ve dayanışmayı sağlamaya çağırıyor. Dayanışmanın genişliği ve derinliği tutsaklara haklarını tamamen elde edene kadar mücadele etme ilhamını veriyor.

FHKC tutsakları taleplerini açıkladı:

Filistinli politik lider Ahmad Saadat da dahil olmak üzere, sevdiklerinin ziyaretlerinden mahrum bırakılmış olan tutsakları ailelerinin ziyaret etmesine izin verilmesi;

hasta tutsaklara yeterli ve gerekli tıbbi bakımın sağlanması;

idari ceza politikasına son verilmesi;

hapishanelerdeki yaşam koşullarının iyileştirilmesi;

Metsada birimi de dahil olmak üzere, Sİyonist güçlerin özel birimlerinin tutsakların kaldığı bölümler ve hücrelere saldırı ve baskın yapmalarının yasaklanması.

Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı Samidoun açlık grevini sürdüren ve Salı günü açlık grevine başlayacak olan tutsaklara ve İsrail hapishanelerindeki 5750’den fazla Filistinli tutsağa yönelik desteğini ifade ediyor. Onlar ve bedenleri, gün be gün, adalet, geri dönüş ve özgürlük mücadelesinin ön saflarında ve politik güçleri ve birlikleri dayanışma hareketindeki tüm bizlere yol gösteriyor. 

Samidoun Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı tutsakları taleplerinde bütünüyle ve koşulsuz destekliyor ve dünyanın her yerindeki Filistin dostlarını ve Filistinli toplulukları bu tutsaklara destek olmak için eyleme geçmeye çağırıyor. 

Hemen eyleme geçin!

  1. Tutsakların taleplerine destek vermek için bu açıklamayı imzalayın. Örgütsel ve kişisel destek kabul edilir, tutsakların talepleri ve eylemlerini destekleyen örgütsel imzalar özellikle önemli. İmza için tıklayın: Filistinli tutsaklar ile dayanışma çağrısı
  2. Bir dayanışma mesajı gönderin. Bütün dünyadaki insanların desteği insanların Filistinli tutsakların mücadelesi konusunda bilgi sahibi olmalarına yardım eder. Moralleri yükseltir ve politik dayanışmanın inşasına yardımcı olur. Dayanışma mesajlarınızı  samidoun@samidoun.netadresine gönderin. Yayınlanacaklar ve tutsaklara gönderilecekler.
  3. Bulunduğunuz yerde bir günlük dayanışma grevi örgütleyin. Bir çadırda veya merkezi bir yerde toplanın. Yanınıza Filistinli tutsaklarla ilgili bilgilendirici malzemeler alın ve farkındalık yaratmak ve tutsakların mücadelesi ve Filistin davasıyla dayanışmak için bir günlük dayanışma grevi yapın. Eyleminizden bizi haberdar etmek için lütfen  samidoun@samidoun.netadresine mail atın; haberi yaygınlaştırırız ve tutsaklarla paylaşırız.
  4. Bulunduğunuz yerdeki İsrail konsolosluğu ve elçiliğini protesto edin.İdari ceza ve Filistinli açlık grevcileriyle ilgili afiş ve bildiriler götürün ve bir protesto eylemi yapın veya bu konuyu Filistin ve sosyal adaletle ilgili bir sonraki etkinliğinize dahil edin. Eyleminizden bizi haberdar etmek için lütfen samidoun@samidoun.netadresine mail atın; haberi yaygınlaştırırız ve tutsaklarla paylaşırız.
  5. Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesini ve Yaptırımlar. İsrail’in uluslararası yasaları çiğnediği için yargılanmasını sağlayın. İsrail mallarını satın almayın, işgalden çıkarı olan şirketlerin yatırımlarının son bulması için kampanya yürütün.  Küresel bir güvenlik şirketi olan G4S Filistinli politik tutsakların kaldığı İsrail hapishanelerine hizmet sağlamak konusunda büyük pay sahibidir. Bu şirketin boykot edilmesi yönünde küresel bir çağrı vardır. G4S’e yönelik eylemler için Filistinli politik tutsakların özel bir çağrısı da bulunmaktadır.